poniedziałek, 28 stycznia 2013

Kompostownik zimą – czyli jak kompostować, gdy sypie śnieg


Kompostownik zimą – czyli jak kompostować, gdy sypie śnieg

Kompostowanie w ogrodzie staje się coraz popularniejszą metodą utylizacji zbędnej biomasy. Dzięki kompostownikowi możemy uzyskać darmowy i bardzo wartościowy nawóz – kompost,  zwany też często czarny złotem ogrodników.  Kompostujemy podczas naszej aktywności w ogrodzie od wiosny do jesieni, lecz co zrobić gdy nadchodzi zima, a my wciąż mamy materiał do kompostowania?
Podczas zimowych miesięcy natura przechodzi w stan spoczynku, wydawać by się mogło, iż podobnie rzecz ma się w naszym kompostowniku, lecz nie jest to regułą. Kompostownik jest miejscem gdzie natura potrafi działać pomimo niesprzyjającej aury. W procesie kompostowania temperatura potrafi znacząco wzrosnąć przy udziale bakterii mezofilnych i  termofilnych , uwalniana energia w postaci ciepła niejednokrotnie jest w stanie utrzymać aktywne kompostownie przez wiele zimnych dni. Dzięki czemu „czas pracy” kompostownika w sezonie wydłuża się i szybciej możemy uzyskać kompost. Jednak, aby kompostować zimą powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.
Uwalnianie ciepła w kompostowniku zachodzi tylko w pierwsze fazie kompostowania, zatem aby podtrzymać proces rozkładu powinniśmy w miarę regularnie dokładać materiału do kompostownika. Zimą w ogrodzie odpadów jest bardzo mało i tu powinniśmy skupić się na kuchennym materiale na kompost. Obierki warzyw i owoców, ogryzki , nieskonsumowane resztki warzyw, fusy z herbaty będą bezcennym zimowym dodatkiem do kompostownika.
Oprócz dostarczenia należy też ograniczyć ucieczkę ciepła. W dobrych kompostownikach są specjalne zawory doszczelniające na sezon zimowy, które zamyka się, gdy temperatura spada poniżej 5 st. C Jeśli nie mamy takiego zaworu albo posiadamy tradycyjny kompostownik warto nasz pojemnik częściowo lub całkowicie okryć. Można tu zastosować dostępny materiał, może być to zarówno folia bąbelkowa jak i plandeka. Jeżeli panujemy dorzucać nowy materiał na kompost to pamiętajmy aby dość łatwo można było odkryć kompostownik.  Kompostownika także w miarę możliwości nie odśnieżamy, gdyż warstwa białego puchu jest niezłym izolatorem.
Pamiętajmy, iż zimą możemy używać kompostowników wykonanych z materiałów mrozoodpornych. Problemu nie ma gdy pojemnik jest drewniany betonowy lub metalowy, natomiast różne tworzywa nie zawsze mogą być użytkowane poniżej 0 stopni. Najbezpieczniejsze są pojemniki wykonane z polietylenu wysokiej gęstości HDPE o odporności do blisko – 100 st C. Jeżeli natomiast nasz kompostownik jest wykonany z taniego tworzywa np. zwykłego polipropylenu PP to lepiej zimą go nie użytkować aby zapobiec pękaniu konstrukcji.

3 komentarze:

  1. W TAKIM PLASTYKOWYM KOMPOSTOWNIKU TO MUSLE ZE NIE OSIAGNIE TAKA TEMPERATURE I TO JESZCZE ZIMA

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybór idealnego narożnika ogrodowego może być nie lada wyzwaniem. Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego jest wykonany. W zależności od naszych preferencji i warunków atmosferycznych, możemy wybierać między drewnem, metalu czy rattanem. Więcej informacji na temat różnych typów materiałów i ich zalet można znaleźć https://www.eluban.pl/artykul-4media/23846,jak-wybrac-idealny-naroznik-ogrodowy. Pamiętajmy, że narożnik ogrodowy powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale też być funkcjonalny i wygodny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tworzenie przytulnego tarasu to sztuka, która wymaga odpowiedniego dobierania mebli i dodatków. Włoskie meble ogrodowe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie elegancję i wygodę. Ostatnio natrafiłem na artykuł, który szczegółowo opisuje, jak zaaranżować taras z wykorzystaniem włoskich mebli: https://www.tvsudecka.pl/publikacje/26693,sposoby-na-przytulny-taras-z-wloskimi-meblami-ogrodowymi. Autor podaje wiele praktycznych wskazówek, które pomogły mi stworzyć przestrzeń, w której chętnie spędzam wolny czas. Włoski design doskonale komponuje się z zielonym otoczeniem, tworząc miejsce idealne do odpoczynku.

    OdpowiedzUsuń