środa, 30 stycznia 2013

Kosmiczny kompostownik

Wiele już w swojej pracy zawodowej widziałem kompostowników, zaczynając od pryzm przypominających wysypisko, poprzez kompostowniki kuchenne, na komputerowo sterowanych kontenerach kończąc. Jednak nigdy nie sądziłem, że kompostownik może mieć wygląd statku kosmicznego w tym przypadku skojarzenia nasuwają się same spoglądając na poniższą fotografię.


Ten kosmiczny pojazd jednak nie lata a jest zbudowany z kilkunastu połączonych ze sobą kompostowników. Takie połączone pojemniki stanowią ściany altany parkowej od góry przykrytej półprzezroczystym tworzywem wpuszczającym do wewnątrz światło dzienne. Dodatkowo wewnątrz znajduje się ławka, a całość stanowi dość szczelne pomieszczenie.

Taką oto altanę zaprojektowali japońscy architekci z firmy Bakoko a swój projekt nazwali Comploo. Zapewne nazwa to połączenie angielskich słów compost oraz igloo, bo tak też ten japoński projekt może się kojarzyć.  Nasuwa się pytanie jaki jest cel takiej budowli, otóż jest on banalny, chodzi o ogrzanie altany parkowej w chłodne dni energią uwalnianą przez kompostujące bakterie. Jak dość powszechnie wiadomo kompost w czasie rozkładu mocno się nagrzewa ( nawet do 70 st C) i tą właśnie energię postanowili wykorzystać japońscy konstruktorzy. Przez ściany kompostownika-altany przebiegają rury z powietrzem, które ogrzewa się od "pracującego" kompostu i kanałami jest transportowane do centralnej części altany tworząc coś na kształt centralnego źródła ciepła. System ciepłego powietrza jest szczelny dzięki czemu nie przedostają się do wnętrza ewentualne zapachy z rozkładających się resztek organicznych

Jest to chyba pierwszy kompostownik, przy którym chętnie spędzałoby się czas relaksując się czy czytając książkę. Według projektantów taka kompostowa altanka ma zastosowanie w parkach, na terenach zielonych obiektów użyteczności publicznej, a także w dużych ogrodach indywidualnych czy kawiarniach.


Jest jedno pytanie, który nasuwa się oceniając to oryginalne źródło ciepła, a mianowicie jak znaleźć stosowną ilość świeżej biomasy niezbędnej do podtrzymania ogrzewania. Rozkładający się kompost grzeje efektywnie tylko prze około 30 dni, zatem niezbędne jest ciągłe dodawanie nowych bioodpadów. Jesienią w liściastych parkach biomasy będzie dużo, ale jak znaleźć "paliwo" do naszej altanki podczas śnieżnej zimy. Chyba tylko odpadki kuchenne z dużej restauracji lub innej jadłodajni mogą być ratunkiem.

Pomysł japońskich architektów jest może nieco zbyt oryginalny na polskie realia, jednak wart jest uwagi ze względu na swój proekologiczny i edukacyjny wymiar.

1 komentarz:

  1. Dla miłośników klasycznych rozwiązań, na https://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe są dostępne huśtawki drewniane. Ich naturalny wygląd pięknie komponuje się z otoczeniem ogrodu, tworząc przytulną atmosferę.

    OdpowiedzUsuń