czwartek, 28 lutego 2013

Kompostownik napędzany wiatrem

Kompostowniki ogrodowe ze względu na konstrukcje możemy podzielić na 3 główne rodzaje, są to: pojemniki otwarte nie posiadające klapy, termokompostowniki
o konstrukcji zamkniętej oraz kompostowniki rotacyjne.
Te ostatnie to nic innego jak zamknięta beczka lub kula, która dzięki różnego typu systemom może być obracana wokół własnej osi. Dzięki obracaniu kompost jest wymieszany, napowietrzony i rozluźniony, co może znacząco przyśpieszyć proces kompostowania. Kompostowniki rotacyjne są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Małym minusem takich kompostowników jest konieczność pamiętania o ich regularnym obracaniu, gdyż nierotowany kompost może rozkładać się dłużej niż w tańszym tradycyjnym zamkniętym plastikowym pojemniku. Pojawił się jednak pomysł kompostownika rotacyjnego o nazwie KinetiCompost, który w umiejętny sposób łączy trzy ekologiczne trendy, a przy tym jest użyteczny.
W KinetiCompost wykorzystuje się energię wiatru do obracania kompostownika, w pojemniku kompostuje się bioodpadki z domu i ogrodu, a całość konstrukcji wykonana jest z recyklowanego tworzywa sztucznego. Urządzenie przyjazne środowisku w pełnym tego słowa znaczeniu. Jak to działa? Wiatr napędza niewielką turbinę wiatrową, która poprzez przekładnię o stosunku 200: 1 obraca beczkę z kompostem.
Zastosowanie takiego przełożenia umożliwia obracanie pełnej kompostu beczki nawet przy niewielkim wietrze. Według informacji konstruktora kompostowanie powinno trwać do 10 razy szybciej niż w tradycyjnej pryzmie kompostowej, a kompost można wyjmować już po 2 - 3 tygodniach. Duży boczny otwór nasypowy z szczelinami napowietrzającymi umożliwia zarówno łatwe napełnianie, jak i opróżnienie pojemnika. Ten amerykański pomysł jest bardzo interesującym rozwiązaniem w dziedzinie kompostowania przydomowego, niestety do tej pory nie doczekał się on fizycznej realizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz