czwartek, 27 czerwca 2013

Kompostowanie z gazem w Wielkim Jabłku


Big Apple ( z ang. Wielkie Jabłko) to najczęściej używane określenie dla jednego z największych miast świata czyli Nowego Jorku. Ostatnio burmistrz Nowego Jorku, Pan Bloomberg planuje wprowadzić reformę zagospodarowaniu bioodpadów kuchennych z tej 20-milionowej aglomeracji.

Segregacja bioodpadków kuchennych jest obowiązkowa w wielu mniejszych miastach USA np. San Francisco czy Seattle jednak do tej pory służby sanitarne w ”Wielkim Jabłku” miały duże obawy przed segregacją materiału kompostowalnego ze względu na dużą gęstość zaludnienia i przewagę wysokiej zabudowy w mieście.

Ten stan rzeczy obecny burmistrz chce zmienić i wprowadzić pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów „bio”. Początkowo planuje się zebrać i kompostować ok. 100 tyś. ton biomasy rocznie, co będzie stanowiło niecałe 10 % kuchennych bioodpadków powstających w mieście, w którym do kuchennych koszy trafia 1 200 000 000 kg resztek nadających się na kompost. Uczestnictwo w programie ma być dobrowolne, choć władze przyznają, iż w ciągu kilku lat będzie on w całym mieście obowiązkowy. Miasto planuje oszczędzić rocznie 100 milionów dolarów, bo tyle kosztuje wywóz odpadów bio.
Mieszkańcy zarówno apartamentowców, jak i domów jednorodzinnych otrzymają od miasta kuchenne brązowe pojemniki, które schować będzie można w szafce. Zdania mieszkańców co do reformy są podzielone, lecz wiele osób widzi potrzebę zmiany obecnego systemu.

Nie cała biomasa uzyskana w ten sposób biomasa będzie kompostowana w „dużych kompostownikach” czyli kompostowniach (proces tlenowy), duża część odpadów ma być poddana procesom beztlenowym czyli fermentacji metanowej(proces beztlenowy).
W ciągu roku miasto planuje inwestycję w biogazownię , która z zebranych resztek wytwarzać będzie biogaz, który następnie zamieniany będzie w energię elektryczną na potrzeby miasta, a pozostała po tym procesie pulpa kompostowa zostanie wykorzystana jako nawóz do rekultywacji.  Tu efekt ekologiczny ma wiele płaszczyzn.

Zbiórka odpadów bio w wielu polskich miastach będzie od 1 lipca 2013 jednym z elementów wdrażania nowej Ustawy o Utrzymaniu Porządku i Czystości w Gminach.
Przynajmniej w takim aspekcie możemy równać się z Ameryką.

Źródło: The New York Times