poniedziałek, 27 maja 2013

Ile trawy z trawnika trafi do kompostownika


Wielokrotnie spotkałem się z pytaniem o kompostowanie wyłącznie trawy i dobór kompostownika do wielkości trawnika. Wielu użytkowników ogrodowych kosiarek bardzo różnie określa ilość uzyskiwanej skoszonej trawy, stąd warto napisać kilka słów ile faktycznie mamy biomasy z koszenia naszego trawnika.

Każdy ogród jest inny i tak samo różnią się trawniki w ogrodach, choć z pozoru zielona połać trawy wszędzie wygląda podobnie to różnice, mogą być duże. Podobnie rzecz ma się z ilością koszonej trawy uzyskiwanej z tej samej wielkości „zielonego dywanu”. I tu pojawia się kluczowe pytanie ile skoszonej trawy uzyskuje się z danej powierzchni trawnika przy regularnym koszeniu?

Na to pytanie trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź lub też można powiedzieć „to zależy”, bo faktycznie wynik zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: żyzność gleby pod trawnikiem, to czy trawnik jest nawożony, nawadniany w sposób ręczny czy też poprzez system nawadniania, jaką mieszankę traw mamy wysianą w naszym ogrodzie. Celowo pomijam tu czynniki drugorzędne typu czas nasłonecznienia, rodzaj nawozu, struktura ziemi, wpływ innych roślin itp.

Powyższe czynniki sprawiają, iż z 1000 metrów kwadratowych trawnika można uzyskać w pokosie zarówno 120 litrów, ale również 1200 litrów. Przy doborze pojemności kompostownika do trawnika stosuje się przelicznik od 1 do 2 litrów na metr kwadratowy koszonej trawy. Jako kompromis przyjmuje się wskaźnik 1,5 litra na metr kwadratowy, oczywiście tu zalecana pojemność rozkłada się na kilka lub kilkanaście skoszeń trawy.
Pamiętajmy im bardziej żyzna gleba, im lepiej zasilana i nawadniana tym nasz trawnik będzie piękniejszy, ale zarazem uzyskamy więcej niechcianej biomasy. Wtedy też wymagana objętość kompostownika powinna być większa.

Jeszcze trudniej jest przeliczyć ilość skoszonej trawy na optymalną objętość pojemnika na kompost. Często spotykam się z bardzo różnymi opiniami o ogromnej ilości bioodpadów z trawnika.
Zarówno mierzenie w liczbie koszy jak i worków jest obarczone ryzykiem błędu, gdyż nowoczesne kosiarki potrafią dość mocno ubić pocięte źdźbła i kosz może wydawać się pełny zarówno po 50 jak i po 100 metrach koszenia tego samego trawnika. Podobnie rzecz ma się z pomiarem workami typu „120 litrów”, które po zawiązaniu mieszczą o wiele mniej odpadu, a więc 80 litrów to ich realna objętość.

Podobny wpływ ma tu częstotliwość koszenia, gdyż trawnik można kosić, co tydzień, a można też 5 razy do roku i wtedy sumarycznie uzyskamy mniej biomasy niż przy regularnym cięciu. Niestety kosząc niezbyt często jednorazowy wsad na kompost będzie znaczny, a przy cotygodniowych pokosach relatywnie niewielki.
Podsumowując to ile trawy będzie mogło być wrzucone na kompostownik jest trudne do określenia, a najlepszą wiedzę powinien mieć świadomy i najczęściej kompostujący odpadki właściciel danego ogrodu.  Dla przykładu jak różne mogą być to wartości zamieszczam zdjęcia ok. 2000 litrów skoszonej trawy z powierzchni ponad 12 000 m. kw. dość zarośniętego miejskiego trawnika.
Skoszona trawa z miejskiego trawnika około 2000 litrów
Po przeliczeniu daje to 100 litrów biomasy uzyskanych z 600 metrów powierzchni koszenia, dla porównania taką samą ilość trawy wyprodukował mój trawnik o powierzchni cztery razy mniejszej.
 
Pryzma skoszonej trawy po jednorazowym koszeniu ponad 12 000 metrów trawy